Najważniejszym z trudnych wyzwań w lwiej części miast w Polsce jest transport. Nasze województwa są nie zaadaptowane do tak dużego nasilenia ruchu, jaki został zapoczątkowany poprzez wzrost liczby pojazdów na polskich szosach. Dlatego główną z najbardziej istotnych kierunków rozwoju jakie powinno rozpocząć niemalże każde miasto jest inwestycja w rozwój dróg i infrastrukturę komunikacyjną. Drogi i transport miejski to najważniejszy obszar, jaki da przestrzeń na to by polepszyć zadowolenie mieszkańców jak również usprawni całokształt infrastruktury Krakowa.

Spośród okolicznych lokalizacji, inwestycje drogowe w grodzie Kraka mocno się wyróżniają. Mieszkańcy w głosowaniu wypowiedzieli się za metrem, ale zanim ono zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową oraz rozwój dróg trzeba włożyć dużo środków . Spośród ważniejszych inwestycji warto wymienić:
całkowicie elektryczną nitkę autobusową – pierwszą w kraju,
innowacyjne linie tramwajowe na Ruczaju,
całkowicie rozwinięty dworzec PKP wraz z galerią handlową.
Poza tym, w planach miasto ma budowę przynajmniej kilka nowoczesnych dróg dojazdowych między już istniejącymi drogami i naprawy istniejących połączeń autobusowych i dróg dojazdowych.
Krakowianie napraw nie lubią – utrudnienia w komunikacji i dotarciu do pracy przeszkadzają na co dzień. Warto zaś pamiętać, że bez inwestycji infrastruktura nie może być lepsza i by mieszkało się lepiej, wymagać trzeba cierpliwości.Kraków wybory 2014
Przekazywanie środków w komunikacje to nie tylko kolejne drogi, ale również doskonalszej odporności powierzchnia jezdni, która będzie mocniejsza i wytrzymała. ( kolejnym z takich wzorów jest odporna na ścieranie nawierzchnia jezdni na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka i na zewnętrznej drodze Wadowickiej). Jasnym jest to, że, Kraków potrzebuje jeszcze kolejnych remontów i inwestycji, aby poruszało się po nim dobrze. Nie tylko autem, ale też autobusami. Ale da się zauważyć wyraźnie, że wszystko jest na świetnej trasie do tego, by mieszkańcom mieszkało się tu zdecydowanie wygodnie i przyjemnie.